Samsung Galaxy Z Fold 5 i wszystko, co ma do zaoferowania

Czy to telefon komórkowy? Albo tablet? Nie, to też nie Superman, tylko składany telefon Samsung Galaxy Z Fold 5. Samsung ma dwie różne koncepcje, jeśli chodzi o składane telefony komórkowe:

  • Flip to telefon o stosunkowo normalnych rozmiarach, który można złożyć, dzięki czemu staje się o połowę niższy i dwa razy grubszy.
  • Fold to telefon, który można rozłożyć jak książkę, aby uzyskać ekran wielkości tabletu.

Smuklejszy ekran

Niedawno wprowadzony na rynek Galaxy Z Fold 5 nie wnosi wiele nowego w porównaniu do swojego poprzednika, ale są pewne ulepszenia. Być może najbardziej oczekiwanym jest nowy zawias, który umożliwia złożenie telefonu komórkowego całkowicie na płasko. W końcu to dość gruby telefon, więc im mniejsza przestrzeń, tym lepiej. Przyczynia się to również do tego, że po złożeniu telefon stał się jeszcze smuklejszy – z 15,8 do 13,4 milimetra. Pomaga zwłaszcza, gdy trzyma się go w jednej ręce.

Świetne ekrany

Ekran z przodu ma przekątną 6,2 cala i jest dość podłużny, w formacie 23,1:9. Nie czujemy się z tym do końca komfortowo, między innymi dlatego, że klawiatura jest dość mała. Najgłębszy ekran ma przekątną 7,6 cala. Proporcje to 21,6:18, co nie jest zbyt dalekie od kwadratu. Ale i tutaj uważamy, że wiele aplikacji, z których korzystamy na co dzień, nie działa optymalnie. W serwisach Netflix i YouTube znaczna część ekranu nie jest używana. Facebook nie wprowadził żadnych zmian, więc będzie dużo przewijania, aby przeczytać posty.

Samsung z pewnością wykonał dobrą robotę, jeśli chodzi o wielozadaniowość na dużym ekranie. Możesz podzielić ekran na dwie części, aby móc uruchamiać dwie aplikacje obok siebie. Więcej aplikacji pojawia się również w trybie tabletu. Tak jak poprzednio, gry działają doskonale na dużym ekranie, gdzie zdecydowana większość wypełnia go całkowicie, dzięki czemu masz dużo miejsca na palce.

Dobry aparat

Galaxy Z Fold 5 ma w sumie pięć aparatów, potrójny aparat z tyłu i dwa aparaty do selfie z przodu i za szklanym wyświetlaczem w środku. Potrójny tylny aparat ma być mniej więcej taki sam, jak w Galaxy S23+. Tutaj, innymi słowy, dostajesz stosunkowo dobre aparaty, które zapewniają dobrą ekspozycję i przyjemne kolory. Tutaj również dostajesz zoom optyczny, w przeciwieństwie do młodszego brata Flipa, który ma tylko zoom cyfrowy (bo starszy model ma trzeci teleobiektyw). Z dwóch przednich aparatów najlepszy jest zewnętrzny. Wnętrze nadaje się niemal wyłącznie do wideorozmów. Jednak najlepsze selfie uzyskasz, używając głównych aparatów z tyłu, rozkładając je – wtedy możesz również zobaczyć obraz z wizjera na małym ekranie. Fajną rzeczą w Fold jest również to, że możesz położyć go na powierzchni i zrobić pęknięcie na ekranie jako rodzaj wbudowanego stojaka na aparat, odpowiedniego do długich czasów otwarcia migawki lub po prostu do zrobienia zdjęcia grupowego, na którym jesteś włączony .

Najlepsza wydajność

Jeśli chodzi o wnętrze, Fold 5 jest wyposażony w nowy procesor Snapdragon 8 Gen 2 firmy Qualcomm. Żywotność baterii jest przyzwoita, a my w większości przechodzimy przez cały dzień bez problemów. Biorąc pod uwagę, że dostajemy dwa ekrany i baterię mniejszą niż np. Galaxy S23 Ultra (4400 mAh na Foldie kontra 5000 mAh na Ultra), chyba nie ma się czego więcej spodziewać. W przeciwnym razie uważamy również, że jakość dźwięku z wewnętrznych głośników jest bardzo dobra w tym telefonie, z dźwiękiem stereo.

Wniosek

Samsung jest liderem, jeśli chodzi o składane telefony komórkowe, ale uważamy, że trudno jest od razu polecić Galaxy Z Fold 5, mimo że prawdopodobnie jest obecnie najlepszy w swojej klasie. Fold 5 to niewątpliwie wyjątkowy telefon – który można rozłożyć, by stał się tabletem. Jest cieńszy i lżejszy, ekrany są świetne dla oka, a wydajność jest na najwyższym poziomie. Fold 5 ma również wiele inteligentnych funkcji do uruchamiania aplikacji obok siebie. Można go też używać z rysikiem S Pen, choć trzeba go dokupić osobno. Ale po prostu nie da się uciec od tego, że to bardzo drogi telefon. Który, jeśli chodzi o składany drążek, jest również bardziej podatny na działanie kurzu lub innego nieostrożnego traktowania. Musisz być dość pewny, że ta koncepcja jest dla Ciebie, zanim wyruszysz na zakupy.