Ważna nowelizacja ułatwi pracę notariuszy i pracowników sądu

Szykują się spore zmiany dotyczące pracy sądów oraz notariuszy. Sejm niedawno uchwalił nowelizację ustawy o dokumentach publicznych. To odświeżone prawo zmieni pracę tych instytucji, ale – w założeniach ustawodawcy – przede wszystkim ma ułatwić życie wszystkim zaangażowanych.

Chodzi o nowelizację ustawy o dokumentach publicznych, który przewiduje zniesienie obowiązku wytwarzania większości dokumentów przez notariuszy i sądy na specjalnych blankietach. Posłowie zagłosowali w tej sprawie dojść jednomyślnie: za uchwaleniem tej noweli było aż 440 parlamentarzystów. Nikt nie wystąpił przeciwko temu pomysłowi, a dziesięć osób wstrzymało się. Co zatem przekonało do siebie tak zatrważającą większość i tak podzielonej już sceny politycznej w Polsce?

Bardzo ważny krok w cyfryzacji sądownictwa

Wspomniana nowelizacja sprawi, że notariusz oraz sądy zostaną odciążone d uciążliwych procedur. Te nie będą już miały bowiem obowiązku wytwarzania większości dokumentów na specjalnych blankietach. To spory krok do przodu, a podkreśla to między innymi rządowy komunikat. – Coraz większa cyfryzacja w sądach pozwala bowiem na skuteczną weryfikację prawdziwości dokumentów w odpowiednich rejestrach oraz umożliwia zabezpieczenie ich przed fałszerstwem na poziomie elektronicznym – czytamy.

Nie tylko więc praca w danych instytucjach będzie łatwiejsza, ale jak wierzy Sejm, ale też i bardziej precyzyjna. Nie jest to przecież żadną tajemnicą, że cyfryzacja w naszym kraju postępuje niemalże w każdej dziedzinie naszego życia. I tak jak proces ten bywa czasami nieco kłopotliwy lub też chaotyczny, to na dłuższą metę pozwala nam on zautomatyzować istotne czynności, które do tej pory polegały na dość zawodnych systemach. Teraz dotyczyć też będzie to notariuszy i sądów, które większość dokumentów będą przenosić do przestrzeni elektronicznej, bez konieczności tworzenia specjalnych blankietów.

O jakie dokumenty dokładnie chodzi? Od broni po żeglarstwo

No dobrze, ale których dokumentów konkretnie będzie tyczyć się ta nowelizacja? Zmiany dotkną naprawdę wielu dziedzin i pokazuje to, jak bardzo potrzebne było ich wprowadzenie. Chodzi tu między innymi o tytuły wykonawcze, wypisy, odpisy, wyciągi dokumentów obejmujące czynności notarialne, dokumenty wydawane na podstawie ustawy o broni i amunicji czy też nawet książeczki żeglarskie. To wszystko będzie mogło przejść z jednego do drugiego urzędu bez dodatkowych blankietów.

Pokazuje to w świetny sposób, jak jedna nowelizacja potrafi odciążyć obywateli naszego kraju. A mowa tu przede wszystkim o notariuszach i pracownikach sądu, ale też o ludziach, którzy udają się do nich o pomoc. Proces ten będzie teraz o wiele mniej skomplikowany i zapewne mógł zostać wprowadzony o wiele wcześniej. No ale darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy. Dobrze, że Sejm odnalazł porozumienie w tej kwestii i jednogłośnie postanowił postawić na cyfryzację.