Czy jeżdżenie samochodem elektrycznym w Polsce się opłaca?

Postępu technologicznego nie da się zatrzymać. Chociaż samochody elektryczne mają swoich zwolenników, istnieje także bardzo duża grupa osób, które nie są do nich przekonane. Czy jeżdżenie samochodem elektrycznym w Polsce się opłaca?

Samochód elektryczny – co przemawia za jego zakupem?

Jazda samochodem elektrycznym może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach paliwa. Chociaż początkowy wydatki związane z nabyciem pojazdu mogą być wyższy niż tradycyjnego napędzanego gazem czy benzyną, koszt ładowania samochodu elektrycznego jest znacznie niższy. Samochody elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują spalin.

Jakie są koszty użytkowania samochodu elektrycznego?

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w Polsce we własnym domu może być tańszy niż na wyspecjalizowanych stacjach. Cena kilowatogodziny jest zależna od regionu. W 2023 roku wahała się pomiędzy 0,80 a 1,20 zł, czyli średnio 1 zł/kWh. Podczas korzystania z ładowarek dostępnych publicznie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze – różnic w zależności od wielkości miasta. Po drugie – różnic w cenie w zależności od tego, czy korzysta się z abonamentu, czy nie. Po trzecie – należy wziąć pod uwagę, czy są to urządzenia zwykłe, czy szybkiego ładowania. O ile najniższa cena może wynosić nieco ponad 1 złoty za kilowatogodzinę (plus ewentualny abonament miesięczny, np. 85 zł), to podczas korzystania z szybkiej ładowarki bez abonamentu będzie to ponad dwa razy więcej. Prawdopodobnie jednak wraz z popularyzacją tej technologii koszt na stacjach ładowania samochodów elektrycznych będzie spadać. Przypuszczalnie średnie zużycie prądu wynosi 15 kWh/100 km, co wydaje się dość atrakcyjne cenowo przy mądrym zaopatrywaniu się w prąd. Należy jednak mieć na uwadze, że zużycie jest nierównomierne (większe przy złych warunkach pogodowych i krótszych trasach), a część pobieranego prądu „przepada”, nie trafiając ostatecznie do akumulatora. Samochody elektryczne mogą być zatem świetnym wyborem dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze i być proekologiczne.