Czy zakup złota ochroni przed inflacją?

Inflacja jest procesem nieuniknionym. W jakiej formie przechowywać ciężko zarobione i zgromadzone oszczędności, aby nie straciły na wartości? Odpowiedzią może być złoto. Doświadczenie pokazuje, że cena złota w dłuższej perspektywie niemal nigdy nie spada. 

Złoto – zabezpieczenie na trudne czasy

Świat zmienia się w zawrotnym tempie. Inflacja rośnie, rządy dodrukowują pieniądze a system monetarny traci na znaczeniu. Formą zabezpieczenia się na trudne i niepewne czasy może być ulokowanie części majątku w złocie. Jest to rozsądne rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku zdarzeń wymagających szybkiego opuszczenia kraju. Jest to waluta, która nie dość, że jest łatwa w transporcie, to także honorowana na całym świecie. Nie jest to też pieniądz cyfrowy, więc nie można go zablokować. Nie trzeba go też wypłacać z banku czy z bankomatu.

Sztabki złota i monety bulionowe – dobre zabezpieczenie przed inflacją

W przeciwieństwie do większości walut – złoto nie potrzebuje pokrycia swojej wartości. Ma ją samo w sobie jako cenny kruszec. Choć można spoglądać na jego zakup jak na inwestycję, to wzrost jego wartości ma przede wszystkim niwelować inflację. Żadna inna forma przechowania oszczędności nie opiera się tak utratom swojej wartości.

Lokaty są przeważnie oferowane na niewielki procent, a zysk z nich ostatecznie jest znacznie mniejszy niż różnica pomiędzy stratami wynikającymi z inflacji.

W jakie formy złota można inwestować?

Istnieje różnorodność złotych przedmiotów, w jakie można inwestować. Wiele osób będących na początku swojej drogi zastanawia się, co wybrać: złote sztabki czy monety bulionowe. Doświadczeni inwestorzy obierają różne strategie, trzymając się albo jednej wybranej przez siebie formy, albo powiększając też portfel inwestycyjny poprzez jedną i drugą. Sztabki inwestycyjne sprzedawane są w specjalnych CertiPackach, które chronią sztabkę przed uszkodzeniami, a także stanowią poświadczenie ich autentyczności. Najlepiej kupować sztabki złota, wydawane przez mennicę zrzeszone w London Bullion Market Association (w skrócie LBMA). Najbardziej rozpoznawalne i pewne produktów oferują następujące mennice inwestycyjne: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa.