Jakie zawody są poszukiwane w 2023 roku?

Trendy na rynku pracy co kilka-kilkanaście lat ulegają zmianie. Które zawody będą cieszyć się sporym powodzeniem w 2023 roku? Reprezentanci których branż mogą być spokojni o swoją zawodową przyszłośc?

Programista

Postępująca cyfryzacja oraz powstawanie dużej liczby produktów bazujących na działaniach w Internecie sprawiają, że zapotrzebowanie na programistów nie maleje. Sam fakt, że rynek e-commerce z roku na rok rośnie, mocno na to wskazuje. Praktycznie każda urzędowa czy biznesowa sprawa do załatwienia może zostać rozwiązana przez sieć. Programiści, zwłaszcza seniorzy, mogą liczyć na wysokie zarobki. 

Wykwalifikowani pracownicy budowlani

Chociaż ceny materiałów budowlanych i kosztów budowy stale rosną, to popyt wcale nie maleje. Pracowników budowlanych o konkretnych kwalifikacjach wciąż brakuje. Jednymi z najbardziej poszukiwanych są cieśle, dekarze, hydraulicy, tynkarze i murarze. 

Zawody medyczne

Służba zdrowia zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym od lat cierpi na braki kadrowe. Wielogodzinne dyżury, niskie płace i brak dostatecznej liczby osób młodych, które kształcą się na kierunkach związanych na przykład z pielęgniarstwem sprawiają, że szpitale wciąż zmagają się z trudnościami w zapełnieniu wakatów. Liczba lekarzy, zwłaszcza specjalistów, też nie prezentuje się optymistycznie. Co najlepszych specjalistów zagraniczne placówki kuszą o wiele korzystniejszymi warunkami finansowymi. Zapełnianiu luk w liczbie lekarzy na rynku nie służy też długi etap kształcenia.  

Opiekunki osób starszych

Społeczeństwa europejskie się starzeją. Wiele placówek brytyjskich czy niemieckich mocno cierpi na braki kadrowe, dlatego polskie opiekunki osób starszych często decydują się na podpisanie kontraktów z zagranicznym klientem. Choć problem ten w Polsce nie jest jeszcze tak drastycznie zauważalny, z każdą dekadą będzie narastać. Świadczą o tym dane demograficzne, które obnażają tempo, z jakim polskie społeczeństwo się starzeje. Sytuacji zdecydowanie nie sprzyja niski przyrost naturalny.