Dlaczego pracodawcy opłaci się sfinansowanie twojego roweru

Z roku na rok sytuacja zdrowotna w społeczeństwie systematycznie się pogarsza. Powodem tego są oczywiście między innymi złe nawyki żywieniowe oraz styl życia, w którym niemalże zupełnie wyeliminowaliśmy uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Statystyki mówią wyraźnie: Polacy coraz rzadziej angażują się w sportowe aktywności, a spadek w tym aspekcie jest bardzo znaczący.

Niesie to ze sobą mnóstwo problemów na wielu płaszczyznach, a jedną z nich jest także miejsce pracy. W ostatnich latach wielu pracodawców postanowiło zmienić taki (opłakany, w gruncie rzeczy) stan i promować zdrowe nawyki wśród swoich pracowników. Dlaczego i w jaki sposób to robią? Czy faktycznie płyną z tego jakieś korzyści – i dla kogo?

Kilka sposobów na poprawę

Żeby sprawdzić, jak firma może faktycznie polepszyć samopoczucie swoich pracowników, najpierw wypadałoby zapytać ich, czego konkretnie potrzebują. Jak wiadomo, każdy może mieć zupełnie inne priorytety pod tym względem. Kiedy jednak spojrzymy na badania przedstawione przez Instytut Medycyny Pracy, dowiemy się, że aż 76 procent Polaków chce dofinansowania karnetów na zajęcia w obiektach sportowo-rekreacyjnych. To dobry sposób, by pokazać, że dbamy o zdrowie naszych pracowników, ale nie jedyny.

Dobrym pomysłem może być też dofinansowanie zakupu sprzętu, który pomoże w prowadzeniu aktywnej rekreacji. Lista produktów w tej kategorii jest długa – równie dobrze może to być rower trekkingowy, jak i kajak pneumatyczny, który można zabrać samochodem nad jezioro czy rzekę.

Nie zawsze musi to by pomoc firmy musi polegać na dofinansowaniu sportowego sprzętu. Czasami wystarczy bowiem zapewnić minimalne warunki do tego, by można było przygotować sobie zdrowy posiłek w pracy. Aż 67 procent naszych rodaków oczekuje udostępnienia pomieszczeń ze sprzętem kuchennym. To rozsądne roszczenia, które nietrudno jest spełnić. Kolejnym prostym sposobem jest także zapewnienie bezpłatnych zdrowych przekąsek. Te są oczekiwane przez 66 procent Polaków. Taki sam odsetek chciałoby wybrać porę swojej przerwy i mieć możliwość wydłużenia jej. Jak widać, niektóre sposoby i oczekiwania są dość trywialne, a potrafią chociażby minimalnie poprawić dobrostan w miejscu pracy!

Czy to się w ogóle opłaca?

Oczywiście, że tak! Taki ruch w wielu firmach jest dogłębnie przemyślaną taktyką, a korzystają na tym zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Poprawa stanu zdrowia pracujących dla nas osób niesie ze sobą również poprawę samopoczucia. To przekłada się na wyższy poziom jakości pracy oraz jej efektywność. Są też inne zalety, które bez dwóch zdań przemawiają głównie dla pracodawców.

Zdrowy pracownik to przede wszystkim ograniczenie kosztów absencji chorobowej. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród podopiecznych wzrośnie satysfakcja zawodowa i poprawa relacji u współpracowników. Zdrowy tryb życia potrafi magicznie wpłynąć na samopoczucie niemalże wszystkich osób w firmie. Lepsza atmosfera w pracy to także lepszy wizerunek firmy, o czym pracodawca także nie powinien zapominać. Poprzez wprowadzanie akcji promujących zdrowy tryb życia może pokazać, że faktycznie zależy mu na dobrobycie pracownika.